Astroloji nedir?

Astroloji, uzaktaki kozmik nesnelerin, genellikle yıldızların ve gezegenlerin insan yaşamları üzerindeki etkisinin incelenmesi bilimidir. Güneşin, yıldızların, ayın ve gezegenlerin insanın doğum sırasındaki konumlarının (görünüşleri değil), diğer kehanetlerin yanı sıra kişiliğini şekillendirdiği, romantik ilişkilerini etkilediği ve ekonomik anlamda servetlerini tahmin etmek için faydalı olduğu söylenir.

Çoğu insanın astroloji hakkında bildiği şey, burçların olduğu ve her insanın bir burcu ile yükseleni olduğudur. 12 takımyıldızından her birine işaret eden tarihler “burç” olarak tanımlanır. Bu, gazete, televizyon ve internet gibi her yerde dolaşan yıldız fallarının dayandığı astroloji çeşitlerinden biri olan güneş burcu astrolojisinin bir biçimidir.

Muhtemelen en basit biçimdir, çünkü bir güneş burcu falı oluşturmak için birinin doğum gününden başka bir şeye gerek yoktur. Birçok astrolog size bu tür astrolojinin o kadar basit olduğunu ve çok sınırlı sonuçlar verdiğini söyleyecektir.

Astrolojide daha doğru bir okuma elde etmek için astrologlar, doğum anında her gezegenin hangi burcunda olduğunu kontrol ederler. Gezegenler ve burçlar, insan gibi bir öznenin kişiliğinin, yaşamının ve gelecekteki beklentilerinin karmaşık ve genellikle çok özel bir profilini oluşturmak için durumlar ve açılar gibi diğer unsurlarla birleşir.

İnternet ve gazetelerde sık kullanılan burç yorumları örnek sayfası

Tek bir birleşik astroloji teorisi veya uygulaması yoktur. Eski kültürlerin tümü, kendi formlarını uyguladılar. Bazıları birleşip günümüzün ortak batı astrolojisine dönüştü.

Doğu kültürleri halen kendi astroloji biçimlerini uygulamaya devam ediyor: Çin, Vedik ve Tibet astrolojisi en bilinenler arasında yer alır.

Batı astrolojisinde bile, önemli bir yöntem ve felsefe çeşitliliği vardır. Bazıları astrolojiyi amaçlanan sonuca göre ayırır:

    Sıradan Astroloji (Mundane Astrology) Bu, dünya olaylarını incelemek ve ulusal işler, savaşlar ve ekonomiler hakkında tahminlerde bulunmak için kullanılır.

    Sorgulayıcı Astroloji (Interrogatory Astrology) Bu astroloji dalı daha da alt bölümlere ayrılabilir, ancak genellikle öznenin yaşamındaki hedefleri veya olayları hakkında belirli tahminler veya analizler yapmaya çalışan astrolojiye atıfta bulunur.

    Natal Astroloji (Natal Astrology) Bu, çoğu insanın astroloji akıllarına geldiğinde düşündüğü şeydir. Natal Astroloji, bir kişinin doğum tarihine göre tahminler ve analizler yapmaya çalışır. Bir konuda olacak her şeyin o şeyin en başında ifade edildiği fikrine dayanır, bazen Başlangıçlar Yasası olarak bilinir (Burk, sf. 5).

Burçlar ve astroloji hakkında daha fazla bilgi almak için Burçlar Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı? konusundaki yazımıza bakın.

İşte Astroloji konusunda ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

    Yıldızlar Nasıl Çalışır?

    Güneş Nasıl Çalışır?

    Nostradamus Geleceği Nasıl Gördü?

    ESP Nasıl Çalışır?

    Hayaller Nasıl Kurulur?

    Yıldızlı Astroloji * Grafikler

    Yıldız Gözlemcilerinden Yıldız Gemilerine: Ekliptik

    Asrolojik Psikoloji Enstitüsü (İngiltere)

Önceki İçerikTütsü Nedir?

More from author

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlginizi Çekebilir

Advertisment

En Çok Görüntülenenler

Astroloji nedir?

Astroloji, uzaktaki kozmik nesnelerin, genellikle yıldızların ve gezegenlerin insan yaşamları üzerindeki etkisinin incelenmesi bilimidir. Güneşin, yıldızların, ayın ve gezegenlerin insanın doğum sırasındaki konumlarının (görünüşleri...

Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir? Yararları, Kullanım Şekli, Tarihi ve Sağlık Üzerine Etkileri İçindekiler     Tütsü nedir?    Popüler Tütsü Çeşitleri    Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları    Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?    Tütsü Nasıl...

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası, Nasıl Başlanır ve Daha Fazlası İçindekiler ArındırıcıSemptom rahatlamasıManeviyatNegatifliği serbest bırakınNesneleri temizleyin veya şarj edinRuh hali güçlendiriciStres gidermeUyku kalitesiBeyin güçlendiriciEnerji yükselticiAromaterapi Neye ihtiyacın var? Hazırlık 3...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!