Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir? Yararları, Kullanım Şekli, Tarihi ve Sağlık Üzerine Etkileri

İçindekiler

 •     Tütsü nedir?
 •     Popüler Tütsü Çeşitleri
 •     Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları
 •     Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?
 •     Tütsü Nasıl Düzgün Yakılır?
 •     Tütsü ve Sağlık
 •     Tütsü Sizin İçin Zararlı mı?
 •     Sentetik ve Doğal Tütsü Çeşitleri
 •     Uçucu Yağlar ile Tütsü Yakmanın Faydaları
 •     Tütsü Kullanmanın Faydaları

Tütsü nedir?

Tütsünün birçok biçimi vardır, ancak en basit tanımıyla aromatik veya ruhsal özellikleri nedeniyle herhangi bir bitki veya sentetik maddeden yapılır. Yakılarak kullanılır. Pek çok insan Hint agarbatti çubuklarına veya yapay yani sentetik tütsülere aşinadır, ancak palo santo odun yongaları veya bitkiler gibi doğal malzemelerden yapılan yanıcı maddeler bile tütsü olarak kabul edilebilir. Bunlar için genel olarak organik tütsüler denir.

Popüler tütsü türleri

 •     Çubuklar
 •     Spiraller veya Bobinler
 •     Koniler
 •     Toz halinde tütsüler
 •     Bitkilerden üretilen doğal ve organik tütsü çeşitleri
Porselen bir kapta yakılan tütsüler.

Porselen bir kapta tütsü.

Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları

Tütsü yakma eylemi, eski çağlardan beri önemli bir ritüel olmuştur. Eski Krallık zamanında Mısır’da ortaya çıktığına inanılır. Bir zamanlar rahipler tarafından mezarları kutsamak için tütsüler kullanılıyordu. Tütsü, törenler, ritüeller, manevi ve dini etkinliklerle birlikte uzun bir geçmişe sahiptir.

Hindistan ve Güney Asya’da MÖ 3300’lerin başlarında bile tütsü yakıldığı keşfedilmiştir. İbadet ve dua ile birlikte kullanıldığında, tütsü yakmanın çevreyi arındırırken kötü ruhları uzaklaştırabileceğine inanılıyordu. Bu inanç halen devam etmektedir.

2000 yılı aşkın bir süre önce, baharat ve tütsü ticareti doğu ile batı arasında önemli bir ekonomik rol oynuyordu. O günlerde Tütsü Ticaretinin Rotası, Orta Doğu’dan Roma İmparatorluğu tarafından popüler hale getirildiği Akdeniz bölgesine doğru ilerliyordu. Her yıl bu rota sayesinde 3.000 ton tütsü taşındığı tahmin ediliyor.

Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?

Tütsü yakmanın manevi amaçları, kullanım sırasındaki dini törene veya niyete göre değişebilir. Katolik kiliseleri, cemaatlerini kurucularının mirasına bağlamak için buhur yakabilirler. Palo santo ağacı, İnkaların zirvesinde kötü enerjiyi temizlemek için yakılırdı. Daha yakın zamanda, enerji konusunda bilinçli insanlardan oluşan giderek büyümekte olan bir topluluk tarafından da benimsenmiştir. Ancak asıl soru, tütsü kullanmalı mıyız? Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Aromaterapi ile tütsü kullanımı son zamanlarda çok popüler hale geldi. Fizyolojik ve ruhsal etkilerine göre kokular geliştirmek, bu kokuların daha sonra meditasyon ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmasıyla birçok fayda sağlayabilir.

Günümüzde tütsü yakmak, Katoliklik, Budizm ve Hinduizm de dahil olmak üzere birçok farklı dinin uygulamaları ile eş anlamlıdır. İslam dini kapsamında Müslümanlar tarafından da tütsü ya da diğer adıyla buhur kullanımı yaygın olarak görülmektedir.

Aynı zamanda kullanımı artık yoga stüdyolarında, feng shui konusunda hassasiyet göstererek dizayn edilen ofislerde ve evlerde yaygın olarak kullanıldığı için maneviyatın ötesine geçmektedir.

Tütsü Nasıl Düzgün Yakılır?

Tütsü yanma şekli olarak inanılmaz değişiklik gösterse de, temel işlevi zamanla yanmasıdır.

Tütsünün en küçük noktasını tutuşturmak için çakmak, kibrit veya başka bir alev kaynağı kullanın. Alev almasına izin verin, ardından alevi hızla söndürün. Geriye kalan, yavaşça yanan ve aromatik bileşenlerini salan için için için yanan bir köz olmalıdır.

Tütsüyü, tütsü için özel olarak tasarlanmış bir kaba veya bir kase kuma koyun. Közü sert bir yüzeye bulaştırarak söndürebilirsiniz. Ancak genellikle yanmasına izin vermek tercih edilir.

Her zaman közü ve yanan alevi perde, kağıt veya kuru otlar gibi yanıcı maddelerden uzak tutmalısınız.

Köknar ve sedir esansiyel yağları ile yapılan White Lodge tütsü en çok tercih edilen tütsülerden biridir.

Tütsü ve Sağlık

Tütsü Sizin İçin Zararlı mı?

Bir kamp ateşi etrafında oturmak, iki ayak üzerinde yürümek ve soyut bağlantılar kurmak kadar insan davranışının özü olabilir. Tütsü yakmak, bu aktiviteyi daha güzel bir seviyeye yükseltir. Tütsü dumanı ve insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birkaç araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalardan bazıları önyargılı olarak kabul edilebilir (bedeli tütün şirketleri tarafından ödenmiştir).

Malzemelerin kalitesi değişebilir, bu nedenle içindekileri listeleyen tütsüler satın almak önemlidir.

Sinsi sentetik ve yapay bileşen türleri tütsü pazarına sürekli girmeye devam ediyor ve bu da pahalı reçineler sayesinde yapılan organik tütsülerin ve doğal tütsü çeşitlerinin sentetik tütsülere kıyasla daha pahalı görünmesine neden oluyor.

Sentetik ve Doğal Tütsü Çeşitleri

Geleneksel olarak tütsü, ağaç reçineleri, aromatik bitkiler ve odunsu bitkilerle yapılırdı. Günümüzün ticari tütsü pazarında, yüksek kaliteli malzemelerle yapılmış bir ürün bulmak çok daha zordur. Bugünlerde mağaza raflarında bulunan ve internette satılan tütsülerin çoğu, sentetik maddeler içeren yapay tütsüler ve sürdürülemez şekilde hasat edilmiş bitkilerin bir kombinasyonu olarak karşımıza çıkar.

“Koku” veya “parfüm” olarak da listelenebilen içerikler, yasal olarak net şekilde düzenlenmemiştir. Bu kimyasallar hem insanlar hem de çevre için sağlıksızdır. Bunlardan duman solumak, solunum sistemlerimiz için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Kısa vadede, sentetik maddelerle üretilen tütsülerin baş ağrısına ve cilt tahrişine neden olduğu bilinmektedir, ancak uzun vadede sağlığımız üzerinde daha da ciddi yan etkileri olabilir.

Yandığında, evinizin havasını ftalatlar ve parabenlerle doldururlar. Bu maddelerin endokrin bozucu kimyasallar olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak doğal olmayan tütsülerin hormon seviyelerimiz üzerinde olumsuz etkileri olduğu anlamına gelir.

Tütsü satın almak için alışveriş yaptığınızda, araştırmanızı çok iyi şekilde yaptığınızdan emin olun. Ağaç tütsüler ve uçucu yağlar gibi doğal malzemelerle yapılmış tütsü bulduğunuzdan emin olun. Her ne pahasına olursa olsun sentetik kokulardan kaçının.

Uçucu Yağlar ile Tütsü Yakmanın Faydaları

Tamamen doğal malzemelerle yapılmış tütsü yakıyorsanız, bu deneyimden elde edebileceğiniz birçok fayda var. Koku alma duyularımızı şımartmak, düşündüğünüzden daha güçlüdür.

Aromaterapi fikri, aromatik maddelerin şifa ve tıbbi amaçlarla kullanılabileceği gerçeğine dayanmaktadır. Bir koku aldığımızda limbik sistemimize sinyaller gönderilir. Beynin bu kısmı hafıza, duygu ve hormon regülasyonundan sorumludur. Beynimizde farklı kokular farklı tepkileri tetikler.

Esansiyel yağları solumak ve tütsünün yanmasından gelen hoş aromalar üzerimizde istenen çeşitli etkileri yaratabilir, ancak bunlar bizim favorilerimizden bazıları.

Tütsü Kullanmanın Faydaları

    Sakin olun ve odaklanın. Biberiye, nane ve turunçgil gibi bitkilerin uçucu yağlarının zihinsel bilişi, netliği ve odaklanmayı geliştirdiği gösterilmiştir.

    Stresi ve kaygıyı azaltın. Bazı şifalı bitkiler özellikle kaygıyı hafifletme ve stresi azaltma yetenekleriyle bilinir. Örneğin, lavanta yağını solumanın anksiyeteyi azaltmada etkili olduğu birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

    Yardım uyku. Lavanta ayrıca yatıştırıcı etkileriyle de tanınır ve uykuyu teşvik ettiği ve uykusuzlukla mücadele ettiği düşünülmektedir. Yatağa hazırlanırken lavanta esansiyel yağı ile tütsü yakmak, daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

    Bir yoga veya meditasyon pratiğini tamamlayın. Tütsü, yoga ve meditasyonla ilişkilendirildiği için bir üne sahiptir. Tütsü çubuklarını koklamak için en yaygın olarak kullanılan bazı uçucu yağların stresi azaltmaya ve odaklanmayı artırmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, tütsü yakmak, yoga ve meditasyon rutinine mükemmel bir ektir.

    Yaratıcılığı teşvik edin. Tütsü yakmak, zihni temizleyerek ve uyararak yaratıcılığı ve akış durumunu artırmaya yardımcı olabilir.

    Alanınızı arındırın. Budist rahipler, atmosferlerini arındırmak için binlerce yıldır tütsü kullanıyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde, bir çalışma, bir saat boyunca tütsü yakmanın havadaki bakterileri% 94 oranında azalttığını gösterdi!

    Hoş bir kokunun tadını çıkarmanın basit zevki. Elbette, basit bir kokunun tadını çıkarma eylemi başlı başına bir faydadır. Zevkli aromalar almak aslında bizi daha mutlu etme, sevecen anıları tetikleme ve ruh halimizi iyileştirme yeteneğine sahiptir.

Bu olumlu etkilerden herhangi biri için tütsü yakmakla ilgileniyorsanız, en iyi kaliteyi aradığınızdan emin olun. Düşük kaliteli malzemelerle ve sentetik kokularla yapılan tütsü, özellikle kapalı alanlarda yakıldığında aslında bir kirleticidir. Kullandıkları tüm malzemeleri listeleyen şirketleri arayın ve hangi uçucu yağların size en çok hitap ettiğini bulun.

Tüm tütsülerimizi saf uçucu yağlar ve doğal reçinelerle yapıyoruz. Su yollarımızı temiz tutmaya inanıyoruz ve bu soluduğumuz havayı temizlemekle başlıyor. Herhangi bir kimyasal koruyucu veya sentetik koku olmadan hazırlanmış tütsü çubuklarımız, havadaki yabancı maddeleri ve mikropları çekerek yandığında havayı temizleyen bambudan elde edilen odun kömürü ile yapılır.

Önceki İçerikAdaçayı Yakmanın 11 Faydası
Sonraki İçerikAstroloji nedir?

More from author

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlginizi Çekebilir

Advertisment

En Çok Görüntülenenler

Astroloji nedir?

Astroloji, uzaktaki kozmik nesnelerin, genellikle yıldızların ve gezegenlerin insan yaşamları üzerindeki etkisinin incelenmesi bilimidir. Güneşin, yıldızların, ayın ve gezegenlerin insanın doğum sırasındaki konumlarının (görünüşleri...

Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir? Yararları, Kullanım Şekli, Tarihi ve Sağlık Üzerine Etkileri İçindekiler     Tütsü nedir?    Popüler Tütsü Çeşitleri    Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları    Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?    Tütsü Nasıl...

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası, Nasıl Başlanır ve Daha Fazlası İçindekiler ArındırıcıSemptom rahatlamasıManeviyatNegatifliği serbest bırakınNesneleri temizleyin veya şarj edinRuh hali güçlendiriciStres gidermeUyku kalitesiBeyin güçlendiriciEnerji yükselticiAromaterapi Neye ihtiyacın var? Hazırlık 3...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!