Tütsü Yakmak Sağlığınız İçin Kötü mü?

İçindekiler

 • Araştırma
 • Düşünceler
 • EPA önerileri
 • Alternatifler
 • Sonuç

İnsanlar neden tütsü yakar?

Tütsü, duman yayan bir maddedir. Güzel kokulu, aromatik bir duman oluşturmak için yakılabilen doğal malzemelerden yapılmıştır.

Farklı tütsü türlerinin yapıldığı farklı malzemeler ve farklı kokuları vardır. Bazı örnekler sedir, palo santo veya güldür. Bazıları reçinelerle yapılırken diğerleri tozlarla yapılır.

Tütsü, iç mekanların kokusunu tazelemek, ruhsal amaçlar, sağlık ve daha fazlası için kullanılır.

Duman yayan her şey gibi, tütsü dumanı da kullanılırken solunacaktır. Son zamanlarda, tütsünün sağlığı nasıl olumsuz etkilediğine dair bazı araştırmalar yapıldı. Hadi bu araştırmalara daha yakından bakalım.

Tütsü neden yapılır?

Tütsü genel olarak doğal malzemelerden yapılır. Oluşturulan ilk tütsüler adaçayı, reçineler, yağlar, odun ve diğerleri gibi aromatik malzemelerden yapılmıştır.

Zamanla, kokularını, yanma yeteneklerini ve tütsü karışımı malzemelerini bir arada tutmak için tütsüye daha fazla malzeme eklenir.

Çakmak veya kibrit gibi çoğu tütsü türünü kullanmak için bir alev kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Tütsünün ucu – koni, çubuk, yuvarlak veya başka şekilde olabilir – alevle yanarak duman çıkarır.

Açığa çıkan duman tatlı ve hoş bir kokuya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kolayca solunan partikül maddeler de içerebilir, bu da olası sağlık yan etkilerine sahip olabileceği anlamına gelir.

Araştırmalar tütsü hakkında ne diyor?

Birçok kültür, hijyenik ve hatta ruhsal amaçlarla tütsü yakar. Bununla birlikte, son araştırmalar, sağlık konusunda bazı dezavantajları olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kanser

Tütsüler, küçük, solunabilir partikül madde oluşturan doğal ve doğal olmayan bileşenlerin bir karışımını içerir. 2009’da kaynak olarak gösterilen bir araştırma, bu parçacıklı maddenin bir kısmının kanserojen olduğunu, yani kansere neden olabileceğini doğruladı.

Bu çalışma ayrıca yüksek kanser riski ile tütsü kullanımı arasında bir ilişki buldu. Bu kanserlerin çoğu üst solunum yolu karsinomları veya akciğer karsinomlarıydı.

Başka bir çalışma, tütsü dumanı solumasının kansere sigara içmekten daha fazla neden olabileceğini buldu. Bununla birlikte, bu çalışma yalnızca in vitro hayvan hücreleri üzerinde gerçekleştirildi.

Dumanda aromatik bileşiklerin yanı sıra birçok toksik ve tahriş edici bileşik tespit edildi, bu da sağlığa zararlı başka etkileri yaratabileceği anlamına geliyor. Bu bileşikler şunları içerir:

 • Poliaromatik hidrokarbonlar
 • Benzen
 • Karboniller
 • Astım

Tütsü dumanındaki partikül maddeler için sadece kanserojen değil aynı zamanda tahriş edici olduğu da araştırmada belirtilir. Bu, astım gibi bir dizi solunum yolu hastalığına yol açabileceği anlamına gelir.

Bir başka araştırma ile 3.000’den fazla okul çocuğu astım, astım semptomları ve tütsü yakma konusunda değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda tütsü, astım ve hırıltı gibi astım benzeri semptomlar arasında bir ilişki olduğu ortaya kondu.

Ayrıca tütsü kullanımı ile astım ilaçlarına olan artan ihtiyaç arasında bir ilişki olduğu keşfedildi.

İltihap

Araştırmalar, tütsü dumanının vücutta kronik iltihaplanmayı da tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Bir çalışma, sadece akciğerlerde değil, karaciğerde de iltihaplanmaya neden olabileceğini gösterdi. Çalışma sadece hayvanlar üzerinde yapıldığı için sınırlıydı. Bu iltihaplanma, vücudun partikül maddeyi metabolitlere dönüştürmesinden kaynaklanıyordu ve bu da oksidatif strese neden oluyordu.

Metabolizma

Tütsü dumanındaki bileşikler de metabolizmayı etkileyebilir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, metabolizmayı ve ağırlığı olumsuz yönde etkilediğini gösterdi. Gözle görülür şekilde istenmeyen kilo kaybına neden oldu ve iyi kolesterol seviyelerini düşürdü.

Bunun insanlara da olup olmayacağını keşfetmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kalp sağlığı

Tütsü dumanı, astım ve kanser hastalıklarıyla olduğu gibi kalp hastalığı riskinin artmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

Singapur’da 60.000’den fazla insanın katıldığı bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda evde uzun süre tütsülere maruz kalmak ve kardiyovasküler nedenli ölümler arasında bağlantı bulundu. Araştırmacılar, bunun dumanın metabolizma üzerindeki etkilerine de bağlı olabileceğini düşünüyor.

Araştırmalar hakkında şüphe ve sorunlar var mı?

Son araştırmalar, tütsüde gözden kaçan sağlık tehlikeleri olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, tüketiciler, değerlendirmelerin ne söylediği konusunda da dikkatli olmalıdır.

Örneğin, tütsü dumanının sigara dumanından daha kötü olabileceğini belirten araştırma, bir tütün şirketinde çalışan araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Bu, sonuçlar üzerinde etkisi olabilecek belirli bir önyargıya katkıda bulunmuş olabilir. Araştırmayı tamamlamak için kullanılan örnek boyutları da oldukça küçüktü.

Çalışma ayrıca tütsü dumanı ile sigarayı aynı maruziyete sahipmiş gibi karşılaştırdı. Ancak sigara dumanı tütsüden daha doğrudan solunduğundan, tütsünün araştırmadakilerin yakınında herhangi bir yerde etkili olma ihtimali düşüktür. Sigara dumanı ayrıca tütsü dumanından daha çok akciğerlerle temasa sahiptir.

Farklı malzemeler içeren birçok farklı tütsü türü vardır. Yalnızca belirli türler incelenmiştir, bu nedenle bu sonuçlar her tür tütsüye uygulanamaz.

Son olarak, kanser, astım, kalp hastalığı ve tütsü kullanımı konusunda insanları inceleyen araştırmalar, yalnızca bunlar arasındaki bir ilişkiye dikkat çekiyor. Tütsünün bu hastalıklardan herhangi birine neden olduğunu, sadece bir korelasyon olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Uzmanlar ne diyor?

Uzmanlar tütsü dumanı ve sağlık riskleri üzerine yapılan araştırmaları yorumladılar. Tüketicilerin bu riskleri ciddiye almalarını tavsiye ediyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA), tütsü yakmanın gerçekten de belirli sağlık sorunları risklerini artırabileceğini vurguluyor. Bu, özellikle dumanın solunmasının en mümkün olduğu iç mekanlarda yapıldığında geçerlidir.

EPA’ya göre riskler şunları içerir:

 • Kanser
 • Astım
 • Kontakt dermatit

EPA, tütsü yakmanın bu risklere ne miktar ve ne kadar katkıda bulunabileceğini belirtmedi. Aynı zamanda şimdiye kadar araştırmalar nedeniyle tütsü kullanımı için herhangi bir kısıtlama yapılmadı.

Tütsü dışında ne deneyebilirsin?

Tütsü dumanı sağlık açısından risk oluşturabilir, ancak bazı alternatifler vardır.

Bu alternatifler, artan sağlık sorunları riskleriyle bağlantılı değildir veya riskler minimum düzeydedir. Her biri iç mekanların kokusunu farklı şekillerde iyileştirmek için kullanılabilir:

 • Adaçayı gibi doğal tütsü yakmak
 • Yağ difüzörleri
 • Kurşun çekirdekli fitiller içermeyen mumlar
 • Doğal ev koku gidericileri

Tütsü için birçok faydası olduğu da söylenenir ve  binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmalar tütsünün sağlık için muhtemelen tehlike oluşturabileceğini gösteriyor.

Tütsü, tütün içmeye kıyasla resmi olarak büyük bir halk sağlığı riski olarak görülmemektedir. Riskleri en aza indirmek için doğru kullanım miktarı henüz araştırılmamıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar sınırlı olduğu için tehlikelerinin boyutu da araştırılmadı.

Tütsü kullanımını azaltmak veya sınırlamak ve dumana maruz kalmanız riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Kullanım sırasında veya sonrasında pencereleri açmak, maruziyeti azaltmanın bir yoludur.

Aksi takdirde, riskler konusunda endişeleriniz varsa tütsü alternatiflerini keşfedebilirsiniz.

More from author

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlginizi Çekebilir

Advertisment

En Çok Görüntülenenler

Astroloji nedir?

Astroloji, uzaktaki kozmik nesnelerin, genellikle yıldızların ve gezegenlerin insan yaşamları üzerindeki etkisinin incelenmesi bilimidir. Güneşin, yıldızların, ayın ve gezegenlerin insanın doğum sırasındaki konumlarının (görünüşleri...

Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir? Yararları, Kullanım Şekli, Tarihi ve Sağlık Üzerine Etkileri İçindekiler     Tütsü nedir?    Popüler Tütsü Çeşitleri    Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları    Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?    Tütsü Nasıl...

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası, Nasıl Başlanır ve Daha Fazlası İçindekiler ArındırıcıSemptom rahatlamasıManeviyatNegatifliği serbest bırakınNesneleri temizleyin veya şarj edinRuh hali güçlendiriciStres gidermeUyku kalitesiBeyin güçlendiriciEnerji yükselticiAromaterapi Neye ihtiyacın var? Hazırlık 3...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!