Tütsü Yakmak

Malzemeler

 • Nasıl yakılır
 • Faydaları
 • Riskler
 • Paket servisi

Uzun bir kullanım geçmişi

Tütsü, güzel bir koku üretmek için yakılan bir maddedir. Aslında “tütsü” kelimesi Latince ‘ ‘ Türkçesi “yakmak” kelimesinden türemiştir.

Tütsü eski zamanlardan beri var ve eski Mısır, Babil ve Yunanistan’da dini ritüellerde kullanılıyordu. Yüzyıllar boyunca ve günümüze kadar, dünyanın her yerinden insanlar çeşitli nedenlerle tütsü kullandılar. Örnek olarak;

 • Çeşitli dini uygulamaların bileşeni.
 • Kötü veya hoş olmayan kokulara karşı koyan araç.
 • İblisleri veya kötü ruhları kovmanın yolu.
 • Bu popüler madde hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tütsü neden yapılır?

Tütsü tipik olarak bir koku üreten aromatik bir malzemeden ve onu belirli bir şekilde bir arada tutan yanıcı bir bağlayıcı malzemeden oluşur.

Tütsü yapmak için kullanılan aromatik malzemeler tipik olarak bitki bazlıdır ve çeşitli reçineler, kabuklar, tohumlar, kökler ve çiçekleri içerebilir.

Tütsüde kullanılan özel bileşenler bölgeye ve üreticiye göre değişebilir. Tanıyabileceğiniz bazı özel aromatik bileşen örnekleri şunları içerir:

 • Tarçın
 • Buhur
 • Misk
 • Mür
 • Paçuli
 • Sandal ağacı

Tütsü içinde bulunan yanıcı bağlayıcı malzeme, tütsünün yanmasına ve duman üretmesine izin vererek tutuşturan şeydir. Kullanılan malzemeler değişebilir, ancak odun kömürü veya odun tozu gibi şeyler içerebilir.

Tütsü nasıl yakılır?

Tütsü, aşağıdakiler dahil çeşitli şekillerde gelir:

 • Bobinler
 • Koniler
 • Tozlar
 • Çubuk

Tütsü yakmak için önce hafifçe ateş verin. Örneğin, bir tütsü yakmak için çakmak veya kibrit kullanarak ucu yakarsınız. Tütsü tutuşturulduktan sonra alevi nazikçe söndürürsünüz, genel olarak üfleyerek. Tütsü daha sonra açılacak ve kokulu duman üretmeye başlayacaktır.

Tütsünün yanma süresi şekline göre değişir. Örneğin, bir tütsü çubuğu 50 ila 90 dakika dayanabilir. Tütsü yakıldıktan sonra kendi kendine sönecektir.

Tütsü doğal olarak yangın tehlikesi taşıyabilir. Bu nedenle bazı tütsü üreticilerine göre şunları yapmalısınız:

Tütsü yakarken bir tütsü tutacağı veya kabı kullanın. Bu, yanan tütsü ve külünün tutulmasına yardımcı olacaktır.

Tütsü tutacaklarını ateşe dayanıklı bir yüzeye yerleştirin.

Asla yanan tütsüyü gözetimsiz bırakmayın.

Tütsü çubukları, tütsülükler ve tutucular için tüm çeşitleri alışveriş bölümünden bulabilirsiniz.

Faydaları ve Zararları

Tütsü yakmanın sağlık açısından herhangi bir faydası var mı?

Tütsü yüzyıllardır tüm dünyada kullanılmaktadır, ancak sağlığa veya iyi hissetmeye gerçekten herhangi bir faydası var mı?

Olası sağlık yararları konusunda sınırlı araştırma vardır. Mevcut çalışmaların çoğu tütsünün içerik maddeleri ile tütsü ve mür üzerine odaklanmaktadır.

Tütsü yakmak uzun zamandır dini uygulamalar ve meditasyonla ilişkilendirilmiştir. Peki tütsünün aslında sakinleştirici veya psikoaktif bir etkisi var mı?

Hücre kültürlerinde ve farelerde 2008 yılında yapılan bir araştırma çalışması, buhur reçinesinde bir antidepresana benzer bir etkiye neden olabilecek bir bileşik belirledi. Ek olarak, anksiyete ve depresyon ile ilişkili beyin bölgelerinde bu bileşiğin etkili olduğu görüldü. Ayrıca sıcaklık hissiyle ilişkili reseptörleri de aktive ettiği gözlendi.

2017’de yapılan bir araştırma, tütsü ve mür reçinelerinden izole edilen bazı bileşiklerin farelerde anti-inflamatuar bir etkiye sahip olduğunu buldu. Araştırmacılar reçinelerden birkaç bileşik izole ettiler ve bunlardan bazılarının doza bağlı olarak farelerde iltihaplanma tepkisini önleyebildiklerini buldular.

Bununla birlikte, bu çalışmalardaki araştırmacıların buhur reçinesinden saflaştırılmış bileşiklerle çalıştıkları belirtilmelidir. Tütsü dumanında bulunup bulunmadığını ve insanlarda aynı tepkiyi sağlayıp sağlamadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Tütsü dumanı sağlığınız için zararlı olabilir mi?

Tütsü içeriklerinin olası sağlık yararları olabileceğini gösteren bazı veriler vardır, peki ya diğer soru? Tütsü dumanını solumak zararlı olabilir mi?

Tütsü dumanı çeşitli bileşenlerden oluşur. Bunlar, tütsünün yanmasıyla oluşan küçük parçacıkları ve karbon monoksit dahil çeşitli gazları içerir.

Çeşitli çalışmalar, tütsü yakma veya tütsü dumanını solumayı çeşitli zararlı etkilere ile ilişkilendirilmiştir. Bazı örnekler şunları içerir:

Singapur’daki yetişkinler üzerinde 2008’de yapılan bir araştırma, uzun süreli tütsü yakmanın skuamöz hücreli akciğer kanseri geliştirme riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Umman’da tütsü yakmanın astımlı çocuklarda hırıltıyı tetiklediğini tespit eden 2009 tarihli bir araştırma vardır. Bununla birlikte, tütsü yakma, astım prevalansının artmasıyla ilişkili değildi. Sonuç olarak tütsü astıma neden olmaz ancak bir saldırıyı tetikleyebilir değerlendirmesi yapılmıştır.

2015 yılında yapılan bir araştırma, tütsü dumanındaki bileşenlerin sigara dumanından daha düşük konsantrasyonlarda kültürlenmiş hücreler için toksik olduğunu buldu. Bunda sadece dört tütsü çubuğunun ve bir sigaranın dumanı değerlendirildiğine dikkat edilmelidir.

Çinli yetişkinler üzerinde 2017 yılında yapılan bir araştırma, tütsü yakmanın yüksek tansiyon riskinin artmasında rol oynayabileceğine dair kanıtlar buldu.

Tütsü Yakmak ve Eski Tarihi

Tütsü çok uzun zamandır etrafta dolaşıyor ve dini uygulamalar, kötü kokuları etkisiz hale getirmek ve rahatlık dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Genel olarak bitki bazlı olan çeşitli maddeler tütsüye kokusunu verir.

Yüzyıllardır tütsü yakıldığı gerçeğine rağmen, sağlığa etkileri konusunda bilgiler karışıktır. Bazı çalışmalar, tütsü bileşenlerinin olası antidepresan ve antiinflamatuar etkilerini göstermektedir. Diğer çalışmalar, tütsü kullanmak ile kanser gibi olumsuz sağlık etkileri arasında bağlantılar bulmuştur.

Tütsü yakmayı seçerseniz, herhangi bir yangın tehlikesini en aza indirmek için bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

More from author

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlginizi Çekebilir

Advertisment

En Çok Görüntülenenler

Astroloji nedir?

Astroloji, uzaktaki kozmik nesnelerin, genellikle yıldızların ve gezegenlerin insan yaşamları üzerindeki etkisinin incelenmesi bilimidir. Güneşin, yıldızların, ayın ve gezegenlerin insanın doğum sırasındaki konumlarının (görünüşleri...

Tütsü Nedir?

Tütsü Nedir? Yararları, Kullanım Şekli, Tarihi ve Sağlık Üzerine Etkileri İçindekiler     Tütsü nedir?    Popüler Tütsü Çeşitleri    Tütsü Yakmanın Tarihçesi ve Faydaları    Tütsü Kullanmak Ruhsal Olarak Ne İşe Yarar?    Tütsü Nasıl...

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası

Adaçayı Yakmanın 11 Faydası, Nasıl Başlanır ve Daha Fazlası İçindekiler ArındırıcıSemptom rahatlamasıManeviyatNegatifliği serbest bırakınNesneleri temizleyin veya şarj edinRuh hali güçlendiriciStres gidermeUyku kalitesiBeyin güçlendiriciEnerji yükselticiAromaterapi Neye ihtiyacın var? Hazırlık 3...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!